Szkolne Święto Kolejnictwa

22.01.2024

W dniu 19 stycznia w naszej szkole odbyła się uroczystość Szkolnego Święta Kolejnictwa .
Odpowiadając na zapotrzebowanie pracodawców, w ścisłej współpracy z polskimi przewoźnikami kolejowymi od roku 2020 w żywieckim zespole szkół prowadzone jest kształcenie w zawodach kolejowych. Na poziomie Branżowej Szkoły I Stopnia jest to kierunek mechanik pojazdów kolejowych, natomiast w technikum – technik transportu kolejowego.
Kształcenie zawodowe realizowane jest w oparciu o zawarte porozumienia przez kadrę delegowaną przez pracodawców zarówno w szkolnych nowoczesnych pracowniach jak i bazie przedsiębiorstw kolejowych, gdzie realizowane jest kształcenie zawodowe praktyczne.
W nowoczesnych specjalistycznych pracowniach szkolnych uczniowie nabywają wiedzę i umiejętności zawodowe.
W Szkolnym Święcie Kolejnictwa odbywającym się pod patronatami: Państwowej Komisji Badania Wypadków Kolejowych oraz Prezesa Zarządu Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Katowicach uczestniczyli :Tadeusz Ryś -Przewodniczący Państwowej Komisji Badania Wypadków Kolejowych, Karol Trzoński -Z-ca Przewodniczącego Państwowej Komisji Badania Wypadków Kolejowych, Zbigniew Gawracz -Dyrektor Zakładu Linii Kolejowych w Sosnowcu PKP Polskie Linie Kolejowe S.A,Waldemar Zemełka- Dyrektor Zakładu Południowego „PKP Intercity SA” w Krakowie,Maciej Kokot – Zastępca Dyrektora Oddziału Terenowego Urzędu Transportu Kolejowego w Katowicach,Wojciech Gamon -Dyrektor Działu Bezpieczeństwa Koleje Śląskie sp. z o.o,Mirosław Zborowski- Naczelnik Sekcji Utrzymania Taboru PKP CARGO w Czechowicach –Dziedzicach, Michał Przewoźnik - Naczelnik Sekcji ds. ruchu pociągów PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.,Łukasz Stanclik- Z-ca Naczelnika Sekcji Utrzymania w Czechowicach-Dziedzicach PKP CARGO S.A oraz Piotr Folęga- Dziekan Wydziału Transportu i Inżynierii Lotniczej Politechniki Śląskiej, Marek Czul -Z-ca Burmistrza Miasta Żywiec, Bogusław Wyleciał -Dyrektor Zespołu Szkół Mechaniczno- Elektrycznych w Żywcu, Marian Mrowiec -Dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Żywcu.
Zaproszeni goście mieli okazje zapoznać się z funkcjonowaniem pracowni szkolnych wykorzystywanych w procesie kształcenia, w tym pracownią sterowania ruchem kolejowym, makietą kolejową oraz warsztatem mechanicznym. Uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności w trakcie niezwykle interesującej symulacji sterowania ruchem kolejowym ze stanowisk kierowania ruchem kolejowym.
Zaproszeni goście podkreślali znaczenie kolei jako jednego z filarów transportu. Zwracano uwagę na zmiany zachodzące w polskim systemie kolejowym i wynikające stąd zapotrzebowanie na wykwalifikowaną kadrę pracowniczą.
Podziękowania dla naszych wykładowców, a zarazem instruktorów PKP Polskich Linii Kolejowych Pana Piotra Chowańca i Pana Andrzeja Witosa oraz Pana Dariusza Lacha –nauczyciela naszej szkoły , bez których przygotowanie uroczystości nie byłoby możliwe.
Dziękujemy wszystkim za obecność w tym ważnym dla nas dniu .